Zeybekci: "15 Temmuz'dan ekonomi destanı olarak çıktık"

Ekonomi Bakanı Zeybekci: "İnşallah Temmuz ayı ihracatımız, tarihimizin aylık bazdaki en yüksek ihracat artışını da şahit olduğumuz bir ay olacak. Bu da inşallah 2017 sonu itibarıyla ihracat hedeflerimizin çok daha fazlasıyla tutturmakla ilgili çok önemli bir işaret olacak" dedi.

15.07.2017 Cumartesi Güncelleme : 15.07.2017-16:06 Cumartesi
AA

Zeybekci, Denizli Valiliği ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü  tarafından şehit aileleri ve gaziler için bir düğün salonunda düzenlenen programa  katıldı.

Şehitlere rahmet, aileleri ve yakınlarına sabır, gazilere de sağlık ve  uzun ömür dileyen Zeybekci, 15 Temmuz Milli Birlik ve Anma Günü dolayısıyla şehit  aileleri ve gazilerle bir araya geldiklerini ve bu vesileyle şehitleri rahmetle  andıklarını söyledi.

15 Temmuz'un dünya tarihine, demokrasi devrimi ve zaferi olarak  geçeceğini belirten Zeybekci, bu zaferin kahramanlarının mensubu olduğu bu  milletin mensubu olmanın millet için için hakikaten bir gurur ve onur meselesi  olduğunu vurguladı.

Zeybekci, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, bu millete bir  daha 15 Temmuz destanı gibi destanlar yazmak zorunda bırakmamasını dileyerek,  "Birlik ve beraberliğimizi bozmasın inşallah. Bozulmasın. Bunu bozmak isteyenleri  de kahır etsin inşallah. FETÖ ve diğer terör örgütü, adı asla islamiyete  yakışmayan ve tarihi boyunca en büyük zararı veren diğer terör örgütlerini  inşallah bu devlet mücadele yöntemiyle de üstesinden gelecektir. Sonu da  görülmüştür Allah'ın izniyle. Bundan sonra arık o muasır medeniyet yolculuğumuzu  da yürüyüşümüzü de inşallah başarıyla tamamlayacağız." değerlendirmesinde  bulundu.

Türk ekonomisinin 15 Temmuz'da 20-25 barlık test yerine 100 barlık bir  stresle test edildiğini anlatan Zeybekci, şöyle konuştu: "Bizim ekonomi de geçerli olan bir söz vardır. Bu gerek bankacılık  sistemi gerekse de finans piyasalarında buna biz stres testi deriz. Bu stres  testi de teknik olarak ta şöyle anlatılır. Bir binanın tesisatı diyelim ki 20  barlık basınca dayanıklı tesisat döşenmiştir. Test etmek içinde oraya 25-30 bar  arasında test edersiniz. O testi geçerse de ondan sonra 20 barlık kullanıma  müsaittir diye uygulama yapılır. Türk ekonomisi 15 Temmuz'da o 20-25 barlık test  yerine 100 barlık bir stresle test edilmişti. Bundan da hakikaten bir ekonomi  destanı olarak çıktık. 18 Temmuz 2016 Pazartesi günü de Türkiye'de bütün sistem  tıkır tıkır işliyordu. Bankacılık sistemi çalışıyordu. Borsalarımız ve mal  piyasalarımız diğer bütün alanlardaki ekonomiyle ilgili tüm faaliyetlerimiz  yerindeydi."

"Türk ekonomisi herşeye rağmen 2016 yılı yüzde 2.9'luk bir büyümeyle  kapattı"

Ekonominin "O ihanet terörünü yaygarayla veya yaymaya çalıştığı  söylentiyle 'efendim dolar 15 lira olacak 20 lira olacak, faiz yüzde 35-40  arasında olacak, bankacılık batacak, borsa darmadağın olacak' denenlerin aksine  hiç bir şey olmadığına dikkati çeken Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tabi hiç etkisi olmadı desek yanlış olur. Etkileri de sonraki  süreçlerde olmuştur. Ama şu anda gelmiş olduğumuz noktada da Türk ekonomisi her  şeye rağmen 2016 yılı yüzde 2.9'luk bir büyümeyle kapattı. Ve 2017 yılında da  başlatmış olduğumuz o ihracat seferberliğiyle de ilk çeyreği yüzde 5'le kapattık.  İkinci çeyrekte bu ve bunun üzerinde büyüme beklentimiz güçlenerek devam ediyor.  3. ve 4. çeyreklerden sonra yıl sonunda şu anda bütün dünyadaki kuruluşlar İMF,  Dünya Bankası ve diğer kredi derecelendirme kuruluşları sırayla Türkiye'nin  büyümeyle ilgili beklentilerini yukarıya doğru revize ediyor.

Bunların yukarıya doğru revize etmeleri dahi Türkiye'nin 2017 yılı  büyümesine yetişmeyecek. İnşallah Temmuz ayı ihracatımız tarihimizin aylık  bazdaki en yüksek ihracat artışını da şahit olduğumuz bir ay olacak. Bu da  inşallah 2017 sonu itibarıyla ihracat hedeflerimizin çok daha fazlasıyla  tutturmakla ilgili çok önemli bir işaret olacak. Türkiye'de herşey Allah'ın  izniyle iyi olacak. Bundan sonra da diyoruz ki mazeret yok yola devam. Mazeret  yok büyümeye, ihracata, istihdama ve koşmaya devam inşallah."

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Almanya’nın milletvekillerinin Konya'daki  NATO üssündeki kendi askerlerini ziyaret etmesine izin verilmemesi sorusuna,  bunun tamamen Türkiye'de gerek Milli Savunma Bakanlığı gerekse de Dışişleri  Bakanlığının bu konuyla ilgili kararı olduğunu belirtti.

Detaylarını fazla bilmediğini anlatan Nihat Zeybekci, şunları  kaydetti: "Diğer taraftan da şunu söyleyeyim. Yasaklar olmamalı diye  düşünüyorum. Yasaklar karşılıklı olmamalı. Müttefiksek eğer birbirimize güvenmeli  ve birbirimize inanmalıyız. Dolayısıyla bunu  tek taraflı Türkiye'nin yasağı veya  böyle bir şeyi engelleme olarak görmemek lazım. Türkiye'nin de çok büyük bir  ihtimalle ziyaret edecek olan o milletvekillerinin bazılarıyla ilgili de bazı  hassasiyetleri vardı. Bu da muhtemelen karşı tarafa bildirilmiştir diye  düşünüyorum. Ben hep şunu söylüyorum. Almanya ile Türkiye'nin ilişkilerinin  bozulmasından Almanya da kaybeder, Türkiye de kaybeder. Hakeza Türkiye ile  Avusturya ilişkilerinin bozulmasında da kazanan hep bu felaket maşalarını   kullananlar olacaktır. Onun için onları da sevindirmeyeceğiz. Ama karşılıkta yok.  Yani burada aklı selim galip gelecek. İnşallah ileride  Türkiye Almanya ve  Avusturya ve Avrupa Birliği ilişkilerinde çok güzel gelişmeler inşallah olacak."

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ