Diş eti kanaması tehlikeli midir?

Çocukluk çağı kanserleri arasında en sık görülen kanser türünün lösemi olduğunu belirten Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Birol Baytan, hastalığın 4 yaşın altındaki çocuklarda daha sık görüldüğünü söyledi. Löseminin belirtilerine dikkat çeken Baytan, "Kansızlık, solgunluk, nefes darlığı, diş eti kanamaları, kilo kaybı, lenf bezlerinde büyüme, gece terlemesi ve karın şişliği gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır" dedi.

1

Kan kanserlerinin büyüme hızı ve hücre tipine göre ikiye ayrıldığını belirten Emsey Hospital Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Birol Baytan, çocukluk çağında sıklıkla Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL) görüldüğünün altını çizdi. Prof. Dr. Birol Baytan, Türkiye’de yılda ortalama 3 bin 500 çocuğa çocukluk çağı kanseri tanısı konulduğunu hatırlatarak, "15 yaş altında kanser tanısı alan çocukların yüzde 35’i lösemi hastası olarak tedavi görmektedir. 

Çocukluk çağında en sık görülen lösemi tipi Akut Lenfoblastik Lösemi (ALL). Tüm çocuk lösemi hastalarının yaklaşık yüzde 80'i ALL ile mücadele etmektedir. AML dediğimiz Akut Myeloblastik Lösemi türü ise tüm çocuk hastaların yaklaşık yüzde 15 ini kapsamaktadır" diye konuştu.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ