Hayıt tohumu nasıl kullanılır?

Bitkilerin çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanımına; maliyetinin düşük olup elde etmesinin kolay olması, çoğu zaman ise kimyasallara karşı duyduğumuz endişeler neden olmaktadır. Hayıt tohumu ve bal karışımı son günlerde en çok tercih edilen alternatif tıp yöntemleri arasında yer alıyor. Son zamanlarda çok fazla merak edilen hayıt tohumunun nasıl kullanıldığını Diyetisyen Sevde Kahraman'a sorduk. İşte hayıt tohumu hakkında tüm bilinmeyenler...

1

Serpil Dokurel - PembeNar Özel

Bugün birçok ilacın ve alternatif tedavi karışımlarının ana maddesini de bitkiler oluşturmaktadır. Hayıt tohumu ise geçmişte birçok sağlıkla ilişkili alanda kullanılmış olan ve günümüzde popülerleşen bir bitkidir. Peki, bu tohum hangi amaçla kullanılmaktadır?
    
Günümüzde Polikistik Over Sendromu (PKOS) üreme çağındaki yaklaşık 10 kadından 1'ini etkilemekte ve çocuk sahibi olmayı olumsuz engellemekte hatta şeker hastalığına, obeziteye, kansere zemin oluşturmaktadır. Hayıt tohumu ve meyvesinin, PKOS'a karşı korumada, adet dönemi öncesinde yaşanan krampların/ağrıların azalmasında ve üreme çağında üretilen hormonların düzenlenmesinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ