Yumurtalık kisti belirtileri nelerdir? Tedavisi nasıl olur?

Kadınlarda sık karşılaşılan durumlardan biri yumurtalık kistleridir. Yumurtalık kisti belirtileriyle karşılaşılması durumunda mutlaka bir doktor muayenesine başvurulmalıdır. Yumurtalık kisti çeşitleri ve tedavisi de değişmektedir.

17.09.2018 Pazartesi Güncelleme : 17.09.2018-13:55 Pazartesi

Yumurtalık kisti kadınların korkulu rüyalarından biridir. Yumurtalık kisti çeşitleri, belirtileri ve tedavileri farklı olabilmektedir. Genellikle zararsız olan bu kistler bazen cerrahi operasyon gerektiren boyutlarda da olabilmektedir.

YUMURTALIK KİSTİ BELİRTİLERİ

-Adet düzensizlikleri (En sık verdikleri belirtidir) ,
-Karında şişlik,
-Karın veya kasık ağısı,
-Sindirim sitemi bozuklukları (kabızlık, ağrılı dışkılama),
-İdrar yolu şikayetleri: sık idrara çıkma vs.

YUMURTALIK KİSTİ ÇEŞİTLERİ

Basit Kistler: Genelde yumurta kistleridir. İçi berrak su ile dolu balon gibi düşünülebilir. İlaç tedavisine cevap vermeyen ve boyutları 5 cm üzerindedir. Operasyon yapılmasının nedeni yumurtalıkta baskı yaparak zarar vermesi, patlama ihtimali ve sapı etrafında burulması ihtimali nedeniyle yapılır.

Çukulata Kistleri (Endometriosis Kistleri): İçi erimiş çukulatayı andıran koyu kıvamlı bir sıvı ile doludur. Ayrıca sıklıkla karın içinde yapışıklıklar ile beraberdir. Karın içinde endometriosis odakları da bulunur. Bu kistlerin küçük boyutlarda iken özel ilaçlar ile tedavisi mümkün olsa da kesin tedavi yöntemi cerrahidir. Ayrıca karın içindeki yapışıklılar ve endometriosis odaklarının tedavisi yapılması gerekir.

Dermoid Kistler: Doğuştan anne karnında iken yumurtalıklarda bazı kalıntılardan ortaya çıkar. Genelde kistin içinde koyu yağ kıvamında sıvı, saç ve bazen diş gibi oluşumlar göze çarpar. Saptandığında yumurtalık kanseri ile karıştığından mutlaka operasyon gerektirirler. Doğuştan meydana gelen bu tip kistlerin operasyonunda patolojik inceleme aynı anda yapılıp tedavi planı ona göre yapılmalı.

Fibromlar: Rahimdeki miyomlara benzeyen bilardo topu gibi içi dolu ve sert olan kitlelerdir. Ultrasonografi ve operasyonda kanser ile benzerliğinden dolayı operasyon gerektirir

Kanser Şüphesi Olan Kistler: Ultrasonografi bulguları nedeniyle sert kısımları sıvı kısmından çok olan bu kistlerde kötü huylu hastalık olasılığı yüksek olduğundan, operasyon gerektirir. Hatta operasyon esnasında patolog çıkan parçayı değerlendirip iyi huylu ise operasyon rutin şekilde tamamlanır. Kötü karakterde ise kanser operasyonuna geçilir.

YUMURTALIK KİSTİ TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Yumurtalık kistlerinin büyüklükleri değişkendir. Yumurtalık kistlerinin farklı tipleri vardır ve her tip çeşitli belirtilere neden olur. Tüm kistler kanayabilir, patlayabilir, burkulabilir ve ağrıya neden olabilir. Çoğu kist iyi huyludur, yine de mutlaka doktor muayenesi şarttır. Bununla birlikte, birkaç kist kötü huylu (kanserli) çıkabilir. Ultrason, hormonel testler ya da ultrasonografi yoluyla kistlerin yapısı ve iyi/kötü olup olmadığı tespit edilebilir. Yine kistin durumuna göre ilaç tedavisi ya da ameliyat gerektiren durumlar yaşanabilir.