Bodrum’un süsü değirmenler

İçinde hem dinginliği hem karmaşayı barındıran bir tatil mekanı Bodrum. Doğası ve tarihi güzellikleri ise anlatmakla bitmez.

27.08.2017 Pazar Güncelleme : 27.08.2017-2:30 Pazar
BÜNYAMİN AYGÜN - ŞİMDİKİ ZAMANIN HİKAYESİ - baygun@milliyet.com.tr

- İçinde hem dinginliği hem karmaşayı barındıran bir tatil mekanı Bodrum. Doğası ve tarihi güzellikleri ise anlatmakla bitmez. Her ne kadar deniz ve turizmle akla gelse de yüksek tepelere 1700’lü yıllarda inşa edilmiş yel değirmenleri de Bodrum’un birer simgesi olmayı hak etmiş. Bodrum’un süsü yel değirmenleri, günbatımında tarifi imkansız bir romantizm sunarken, fotoğrafçıların da vazgeçilmez objesi aslında. (OZAN GÜZELCE)

Gece gündüz plaj keyfi

- Türkiye’nin hatta dünyanın gözde tatil yeri Antalya, bunaltan sıcaklardan kurtulmak isteyenler için adeta cankurtaran. Yaz aylarında ünlü Konyaaltı Plajı’nı gece gündüz boş görmek neredeyse mümkün değil.

Kurbanlık alırken künyeye dikkat!

- “Kurbanlık alırken nelere dikkat etmeli?” sorusuna yanıt arayan arkadaşımız Ünal Çam, bu ilginç kareyi çekerken birkaç da tüyo veriyor: Kurban edilmeye uygun hayvanın iki yaşını doldurmuş, dişlerinin ve gözlerinin sağlıklı olması gerekiyor. Ayrıca hayvanın kulaklarındaki künyelerden aşılarının tam olup olmadığı kontrol edilmeli. “Pazarlık sünnettir”, pazarlığa eksi yüzde 20’den başlamakta fayda var. 

Şirin Ayvalık sokakları

- Eski mi eski, rengarenk cumbalı evleri, kapı önlerinde yatan kedileri, neşeli insanlarıyla Ayvalık sokakları... Tarihin ve doğanın harmanlandığı sokaklar, her perşembe başka bir hal alıyor. Perşembe Pazarı’nda çekilen bu fotoğrafta köşe başında satılmayı bekleyen el yapımı sepetler görülüyor.

Fırat Kalkanı bir yaşında

- TSK’nın Suriye’de başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı’nın üzerinden bir yıl geçti. DAEŞ terör örgütünün ele geçirdiği bölgeler özgürleşti, göç etmek zorunda kalan Suriyeliler Cerablus’taki evlerine geri döndü. Cerablus  sokaklarında çocuklar artık oyunlar oynayıp bisiklete binebiliyor. 

Usta ne derse o! 

- Yok olmaya yüz tutan el emeği göz nuru işlerden biri kilim tamirciliği. Efendi Aluç usta da bu işi sürdüren değerli bir kilim tamircisi. Mesleğini Beyoğlu’nda bir ustanın yanında öğrenen Efendi Aluç, elindeki halıyı tamir ederken maziden söz etmeyi seviyor. 

Pepe kuyruğu

- Beşiktaş, Portekizli yıldız oyuncusu Pepe ile siyah-beyazlı taraftarlar için imza günü düzenledi.  Vodafone Park’taki Kartal Yuvası’nda yapılan imza törenine taraftarlar yoğun ilgi gösterdi. Beşiktaş’ın 34 yaşındaki stoperi Pepe’nin imza günü olduğunu öğrenen taraftarlar, sabahın erken saatlerinde Kartal Yuvası mağazasının önüne gelerek uzun kuyruklar oluşturdu. 

Gazileri unutmayalım

- İçinde bulunduğumuz hafta Malul ve Gaziler Haftası. Onlar şanlı tarihin ebedi kahramanları olarak anılır hep. Milliyet arşivinde yer alan bu kare bundan 49 yıl önce 26-30 Ağustos tarihlerinde kutlanan Malul ve Gaziler Haftası törenlerine ait. Taksim Meydanı’nda gerçekleşen törenlerde Kuvayı Milliye gazileri, üniforma ve silahlarıyla kortejde yerini aldı.

SİZİN İÇİN SEÇTİKLERİMİZ