İŞ ARKADAŞINIZ BAŞARINIZI ETKİLEYEBİLİR...

17.07.2017 Pazartesi
Araştırmalar, işini tutkuyla yapanların ve çalıştığı yere kendini ait hissedenlerin daha mutlu çalıştığını ortaya koyuyor.

Kendini ait hissetmenin en kolay yollarından biri, arkadaş edinmek. Arkadaşıyla sosyalleşme ihtiyacını karşılayanlar, yardımlaşma ve dayanışma sayesinde iş yerinde daha verimli çalışıyor.

Tabii bu arkadaşlığın sağlıklı olması için belirli kurallara uymak gerekiyor. Kısa sürede samimi olup, daha sonra birbirini düşman görmek, Türk insanlarında sık rastlanan bir durum. Peki eğitim, kültür ve yaş gibi birçok alanda birbirinden son derece farklı olan insanlarla aynı ortamda çalışmak, hatta arkadaş olmak mümkün mü? Bu soruyu Yaşam Koçu ve Aile Terapisti Nil Konyalılar’a sorduk. İşte bazı satır başları: 

İş yerindeki kişisel ve kurumsal başarısızlığın, verimsizliğin ve kötü iletişimin altında yatan en önemli faktörler; ölçüsüz arkadaşlık ilişkileri ve kutuplaşmalardır. Hâlbuki ekip olmanın, çalışma ortamını daha keyifli ve eğlenceli bir hale getirdiği, çalışanların performansını, motivasyonunu ve üretkenliğini arttırdığı araştırmalarla kanıtlanmış.

Toplumsal yaşamda birey kendisini bir gruba ya da topluluğa ait hissetmek ister. Mesela, iş yerine ait olduğunu hissettiğinde daha çok çalışır. Araştırmalar, iş yerindeki arkadaşlıkla iş doyumu arasında yakın bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor. İş yerinde karşılıklı güven, sadakat, onur, şefkat ve dayanışma gibi değerler ön plandaysa, kişinin öz güveni de artıyor.

Sağlam arkadaşlıklar bireye, işe ve kuruma katkı sağlarken çürük ilişkiler hem çalışana hem de şirkete zarar veriyor. İş arkadaşlarıyla ilişkilerde mesafeyi korumak gerekiyor. Ne çok soğuk ne de samimi ilişkiler kurun. İş yerindeki arkadaşlıkların en önemli özelliği, duygusal yakınlığın ve paylaşımların yardımlaşmayı, dayanışmayı kolaylaştırması. Bazı çalışmalara göre, yöneticiyle arkadaşlık da iş performansını olumlu etkiliyor.

Özel hayat detaylarına fazla girmeyin. Bu tür konularda kontrol mekanizması, sağduyulu olmaktır. Arkadaşlık ilişkisinin sınırlarını kişilerin nerede, ne yapılacağını bilerek davranma kapasitelerini belirliyor. Bir zamanlar çok iyi dost, arkadaş olan insanların, daha sonra düşmana dönüşmesi özellikle Türk toplumunda çok yaygın.

İş yerinde duygusal yakınlaşmalar da önemli. Bu ilişkiler bozulduğu zaman, işleri normalmiş veya hiçbir şey olmamış gibi yürütmek çok zor. Duygusal ilişkiler başlangıçta insanlara olumlu enerji verse de, ilerleyen zamanlarda sorunlara yol açabiliyor. 

En çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de, ortamda bulunmayan üçüncü şahıslarla ilgili yapılan sohbetler. Bu sohbetler, büyük çoğunlukla dışarıya taşınıyor, kırgınlık ve küskünlük yaratarak düşmanca tutumların doğmasına neden olabiliyor.

Yöneticiyle ilişki nasıl olmalı?

Yöneticinizi yönetmek mümkündür. Size gerekli desteği vermezse, bir gün saha ziyaretine gelmesini isteyin. Bu sayede onu işinize ortak edebilirsiniz. Sık sık geri bildirim verin. Çok yoğun bir yöneticiniz varsa, konuşmanız gereken konulara hazırlıklı olacağınız bir çalışma yapın. Gereksiz detaylardan kaçının, açık ve net olun. Hedeflerine ortak olduğunuzu çabalarınızla gösterin. Ne kadar yakın olursanız, o kadar çok sorunlarınızı konuşur, zorlukları tartışırsınız. Sadece yönetilmeyi beklerseniz, yöneticiniz de sizin işinizi takip etmeye başlar. Siz işinizi gerektiği gibi yönetirseniz, geriye çekilip büyük resme bakabilecektir. 

Terlemeye botokslu müdahale 

Terleme, vücudun serin kalmasına yardımcı olan doğal bir işlev. Koltuk altları, ayak tabanları, avuç içleri ve alında çok sayıda ter bezi bulunuyor. Bu bezlerin sıcaklık, egzersiz ya da stres gibi sebepler yüzünden aşırı çalışması, rahatsız edici koku ve görüntüye yol açabiliyor. Dr. Cem Çıtlak, bundan rahatsız olanlar için botoksu öneriyor. Bir testle aşırı çalışan ter bezleri belirlenip, işaretleniyor. Ardından kremlerle bölgeye topikal anestezi yapılıyor, böylece kişi işlem sırasında acı hissetmiyor. Son olarak minik iğneler yoluyla botulinum toksin ter bezlerine enjekte ediliyor. En fazla 
30 dakika süren bu uygulama, 2-3 günde etkisini gösteriyor ve işlemin yapıldığı bölgede terleme duruyor. 

 

Yazarın Önceki Yazıları