Portakallı kereviz tarifi

Portakallı kereviz tarifi kışın en çok tüketilen zeytinyağlı tarifler arasında yer alır. Çeşitli meyvelerin yanına yakışan kerevizden bir çok türde yemek yapılabiliyor. Bunlardan ikisi ayvalı kereviz ve portakallı kereviz tarifi. Bu tarifimizde portakallı kereviz nasıl yapılır sorusunun cevaplarını vereceğiz. İşte sizler için hazırlamış olduğumuz portakallı kereviz tarifi…

21.12.2017 Perşembe Güncelleme : 22.12.2017-11:25 Perşembe
SERPİL DOKUREL

Portakallı kereviz kışın severek tüketilen zeytinyağlı lezzetlendendir. Ayvayla yapılan kereviz yemeğini portakallı da deneyebilirsiniz.  Sağlık açısından da oldukça faydalı olan portakallı kereviz yemeği tarifini kışın sofralarınızda sık sık bulundurabilirsiniz.

Portakallı kereviz tarifi

Malzemeler:

- 2 adet havuç
- 1 adet patates
- 1 adet soğan
- 1 adet portakal
- 1 çay kaşığı tuz
- 1 çay kaşığından az toz şeker 
- 4 çorba kaşığı zeytin yağı

Portakallı kereviz nasıl yapılır?
Protakallı kereviz tarifi yapımı oldukça basit zeytinyağlı yemek tarifleri arasında yer alır. Anlatımı daha kolay olması açısından sizlere portakallı kereviz tarifini adım adım maddeler halinde anlatacağız.

1. adım: tencereyi ocağın üzerine alın. Soğanı ve yağı ekleyip, soğanları kavurun.
2. adım: sonrasında küp küp doğradığınız havuçları tencerenin içerisine ekleyin.  
3. adım: kereviz ve patatesleri de küp küp doğrayıp tencerenin içerisine ilave edin.
4. adım: portakal ve limon suyu tuz ve şekeri de ekledikten sonra harlı ateşte 5 dk. , kısık ateşte yarım saat pişirebilirsiniz.

Aifyet olsun...

Portakallı kereviz yemeğinin faydaları 


Portakallı kereviz yemeği kışın sağlığımıza olumlu yönde etkiler sağlamaktadır. 

1- C vitamini kaynağıdır. Kışın bol bol portakallı kereviz tüketmek bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur.
2- Kereviz kolesterolü düşürür kanseri önler, kireçlenme ağrıları ile baş etmeye yardımcı olur.
3- Astım Semptomlarını Azaltır: C vitamini serbest radikal zararları önler ve ayrıca astım gibi iltihaplı durumların şiddetini azaltan iltihap söktürücü özelliklere sahiptir.
4- Kereviz antioksidan görevi görmesinin yanında çekirdekleri, kökleri ve yaprakları dahil tüm kısımları kullanılabilir. 
5- Düzenli olarak kereviz tüketimi böbrek, pankreas, karaciğer ve safra kesesi, sinir iltihabı, kabızlık, astım, yüksek tansiyon, soğuk algınlığı, irin ve su toplanması, zihinsel tükenmişlik, asit zehirlenmesi, kansızlık, obezite ve tüberküloz hastalıklarında korunmaya yardımcı olur.