Sağlık için ‘zencefil’

Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu‘nun “genel olarak güvenilir” grubunda yer alan zencefil, sayısız faydaları nedeniyle birçok ülkede değişik amaçlarla kullanılmaktadır.

13.02.2014 Perşembe Güncelleme : 13.02.2014-9:34 Perşembe
Avrupa İlaç Kurumu tarafından kusma ve bulantıyı önleyici olarak kullanımının kabul edildiğinin altını çizen Sezik,  zencefilin faydalarını şu şekilde sıralıyor;
 
“Ayrıca bu mucizevi bitki hafif gaz, şişkinlik ve spazm şeklinde görülen sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı  da oldukça etkilidir. Zencefilin romatizma ve osteoartrit ağrılarını giderici etkileri üzerindeki çalışmalarda da epey yol alınmıştır. İltihap giderici ve spazm çözücü etkilerinin tespit edilmesi  bu alandaki kullanımları  destekleyen bulgulardır. Antioksidan etkisinin bulunmasıyla  soğuk algınlığında veya vücut direncini artırmada, hatta  bazı kanserlerde etkili olduğu ortaya konulmuştur fakat kanseri önler veya kanser ilacı demek için  henüz çok erkendir.”
 
Zencefil nasıl kullanılır ?
Prof. Dr. Ekrem Sezik, zencefilin günümüzde en  kolay tüketim yolunun poşet çay olduğunu belirtiyor ve ekliyor, “Kokulandırılmış , hoş lezzetli poşet çaylar piyasada kolayca bulunabilir. Zaman zaman zencefil çayı içmekte yarar var fakat kullanılacak miktar  ve süreyi abartmamak gerekir. Bilhassa hamileler ve safra taşı bulunanlar aşırı kullanmamalıdır.”